Search Close
Scroll Scroll
Tümü
Tümü
Ders
Konferans
Konuşma
Sergi
Workshop

Hackathon: Kriz Zamanı Ortak Üretimi Tasarlamak

LITE: Program Koordinatörü Gökçe Dervişoğlu moderatörlüğünde, ATÖLYE Etkinlik ve Programlar Yöneticisi Emre Erbirer‘in konuşmacı olarak katılacağı “Hackathon: Kriz Zamanı Ortak Üretimi Tasarlamak” etkinliğinde COVID-19 krizinde ortaya çıkan online hackathon’lar ile kriz zamanı ortak üretimi birlikte tasarlamayı konuşacağız.

 

2019 yılının sonunda Çin’in Vuhan kentinde tespit edilen COVID-19 virüsü, yalnızca üç ayda dünyayı beklenmedik hızla saran bir pandemiye dönüştü. Dünyanın alışması gereken şartları ve sonrasında ‘yeni normal’ kavramını beraberinde getiren kriz; bireyleri, toplulukları ve sistemleri çok katmanlı bir etki altında bıraktı. Krizin tüm dünyada en yoğun yaşandığı dönemde ortaya çıkan online hackathon serisi Hack the Crisis, tam da bu noktada akut bir problemi dönüştürmenin yollarını ararken, farklı disiplinlerden bireylerin çözümler üretmek üzere bir araya gelme ilhamı ve girişimci ruhuyla ortaya çıktı. 

 

Mart ayında Türkiye’de düzenlenen Coronathon Türkiye ve Hack the Crisis Turkey etkinlikleri, krize karşı ortaya çıkan hackathon’ların Türkiye ayağı olarak geniş bir yankı yarattı. Bu hackathon’ların ardından Türkiye’de Nisan-Mayıs aylarında aralarında Viveka ve Global AI Hub gibi kurumların da olduğu birçok farklı kurum tarafından başka hackathon’lar da düzenlendi. Nisan ayında global ölçekte yapılan The Global Hack ve Avrupa Komisyonu tarafından hayata geçirilen #EUvsVirus hackathon’ları bu anlamda krize karşı geliştirilen uygulamaların ölçeğini büyüttü. Mayıs ayında, Arçelik tarafından ATÖLYE organizasyonuyla düzenlenen Hack the Normal ise, kriz sonrası ‘yeni normal’e odaklandığı meseleleri ile bu anlamda yeni bir yol açtı.

28/05/2020

20:00

Event Place YouTube

BİLGİ Açık Ders: “Resilience, Self-Organization and Hierarchy”

BİLGİ Lisansüstü Açık Ders serisi kapsamında düzenlecek olan derste LITE: eğitmenlerinden olan Mine Öztürk, ”Resilience, Self-Organization and Hierarchy” adlı bir ders verecek.Bu derste, sistemler içerisinde hiyerarşi kavramının sisteme etkileri ele alınarak, yarattığı değişim ortamında birey olarak mukavim olabilmek (resilience), örgütler içinse kendi başlarına tekrar organize olabilme yeteneği geliştirmek (self-organization) üzerinde durulacak; ayrıca resilience ve self-organization kavramları için uygulama yapılacak. Katılmak için tıklayın

10/05/2019

19:00

Event Place Kolektif House Maslak

HighLITE: Onur Koç

İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsünde yer alan inovasyon laboratuvarı alt_lab’de gerçekleşecek HighLITE:, İnsan ve Teknoloji başlıklı ders kapsamında Microsoft’un Baş Teknoloji Yöneticisi Onur Koç’u ağırlıyor.Onur Koç, 20’den fazla yıldır yazılım mühendisleri takımlarına liderlik yapıyor. Bulut servisleri, inovasyon ve bulut servis iş modelleri konusunda deneyimli Onur Koç aynı zamanda “Daha İyi Bir Dünya İçin AI” kitabının yazarı. HighLITE: kapsamında “Yapay Zeka ve Endüstri” başlıklı bir konuşma yapacak.

18/04/2019

19:00

Event Place santralistanbul

Istanbul Service Jam

İstanbul Service Jam bu yıl 29-30 Mart 2019 tarihlerinde 3. kez gerçekleşiyor. Servis tasarımı, etkileşim tasarımı, müşteri deneyimi gibi alanlarda çalışan ve bu alanlarla ilgili kişilerin deneysel bir ruhla bir araya geldiği etkinlik, 24 saat boyunca, o yıl için belirlenen tema etrafında düşünmeyi, üretmeyi, prototiplemeyi, test etmeyi ve birlikte çalışmayı amaçlıyor.

29/03/2019

18:00

Event Place ATÖLYE

Sensör Odaklı Düşünme

Odaya girdiğinde ışık nasıl yandı? Kolundaki saat ne kadar yürüdüğünü nasıl takip ediyor? Zaman geçirdiğimiz mekânlar ve kullandığımız ürünler, her geçen gün dijitalleşme yolunda ivme kazanıyor. Peki bu süreç nasıl işliyor? ATÖLYE, çalışma alanlarında karşılaşılan problemlerin, sensör odaklı düşünme üzerinden teknolojik müdahale ile nasıl çözüme kavuşabileceği üzerine bir workshop düzenliyor.

26/03/2019

17:30

Event Place ATÖLYE

SpotLITE: Hasan Vatan

LITE: yüksek lisans programının etkinlik serisi SpotLITE: tek bir konuşmacıyı odağına alıyor ve bu ay Vatan Bilgisayar’in kurucusu ve genel müdürü Hasan Vatan’ı ağırlıyor. Hasan Vatan’ın bu kadar büyük bir teknoloji marketini büyük bir sermaye koymadan nasıl açabildiğinden son 30 yılda 136 mağazaya uzanan başarı öyküsünü dinlemek icin sizi ATÖLYE’ye bekliyoruz.

20/03/2019

19:00

Event Place ATÖLYE

Foundations of UX Design

Fikrinizi, doğru prensiplere sadık kalarak tasarlanmış ürünlere çevirmek için doğru temellere sahip olmanız kritik bir önem taşıyor. Foundations of UX Design workshop’u ile temel tasarım prensiplerini öğreneceksiniz. Prensiplerin öğrenilmesinin ardından bu bilgiler doğrultusunda fikirlerinizi çalışıp prototiplere dönüştüreceksiniz.

13/03/2019

17:30

Event Place ATÖLYE

BİLGİTalent Fest 2019

İstanbul Bilgi Üniversitesi Küresel Yetenek Yönetimi Merkezi (BİLGİTalent) tarafından düzenlenen ve dönemin en kapsamlı özel sektör buluşması olan BİLGİTalent Fest 2019 (eski adıyla Kariyer Günleri) sektörlerinin önde gelen firmalarıyla BİLGİ öğrencilerini ve mezunlarını buluşturuyor. Dönüşen iş dünyasında geleceğin meslekleri, başarılı olmak için gerekli 21. yüzyıl yetkinlikleri, geleceğin iş kültürüne yönelik uzman konuşmacılar etkinlikte yerlerini alıyor.

13/03/2019

Event Place santralistanbul, ÇSM

Zero to One ’19

Koç Üniversitesi Girişimcilik Kulübü tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek “Zero to One Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi” 9 Mart’ta Rumelifeneri Kampüsü’nde yer alan Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor. Türkiye’nin başarılı girişimcilerinin mesleki tecrübelerini ve ilham veren hikâyelerini üniversite öğrencilerine aktaracakları etkinlikte katılımcılar farklı kariyer yollarını ve bakış açılarını ilk elden dinleme fırsatı bulacaklar.

09/03/2019

10:00

Event Place Sevgi Gönül Kültür Merkezi

HighLITE: Derya İren

LITE:’ın yeni etkinlik serisi HighLITE: ile dersleri herkesin katılımına açıyoruz. İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsünde yer alan inovasyon laboratuvarı alt_lab’de gerçekleşecek HighLITE:, İnsan ve Teknoloji başlıklı ders kapsamında Derya İren’i ağırlıyor. Siemens Türkiye Dijitalizasyon ve Endüstri 4.0 Pazarlama Yöneticisi Derya İren, öğrencilere ve katılımcılara “Dijitalizasyon ve Endüstri 4.0” kapsamında kültürel dönüşüm, yetkinlikler, dijital dönüşüm süreci ve gelecekten bahsedecek.

07/03/2019

19:00

Event Place santralistanbul, alt_lab

IEEE İTÜ Teknoloji Konferansı

IEEE İTÜ Teknoloji Konferansı, Türkiye’de ve Dünya’da teknolojinin geldiği konumu ve gelecek hedeflerini sektörün önemli isimlerinden keşfetmeyi, teknolojinin standartlarını belirleyecek mühendisleri Türkiye’den çıkarmak için inovasyonun sınırlarını kaldırarak sıradışı bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

23/02/2019

10:00

Event Place İTÜ Ayazağa Kampüsü

Crowdup 2019

Ekosisteme yeni fikirler katan startup ekipleri ile girişimcilik dünyasına ilgi duyan öğrencileri üçüncü kez bir araya getiren CrowdUp, bu yıl 16 Şubat’ta Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştiriliyor. Katılımcılar, bu ücretsiz girişimcilik buluşmasında gün boyu sürecek etkinlikler eşliğinde startup ekiplerinin tecrübelerini yüz yüze dinleme fırsatını yakalayacak.

16/02/2019

10:00

Event Place Bahçeşehir Üniversitesi

Müzede Hackathon

Women in Games Türkiye, Sabancı Üniversitesi ve British Council iş birliğiyle gerçekleşecek olan Müzede Hackathon, Türkiye’nin dört bir yanından oyun dünyasında yer almak isteyen kız öğrencileri, 16-17 Şubat 2019 da Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde buluşturuyor.

16/02/2019

15:00

Event Place Sakıp Sabancı Müzesi

Feminist Bir Yaklaşım İle Şehir Planlama

ATÖLYE ve 3dots tarafından düzenlenen “Curious Community” etkinlik serisinin 2019’daki ilk etkinliğinin teması Feminist Bir Yaklaşım İle Şehir Plânlama. Etkinlikte, farklı bakış açılarıyla araştırmalar yapan, alanında uzman ve profesyonel konuklar ile mekânların ve şehirlerin toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımı, feminist perspektifler ile tasarlanması ve plânlanması üzerine konuşulacak.

29/01/2019

19:00

Event Place ATÖLYE

SpotLITE: Elvan Omay

LITE:’ta ilham veren bir gün daha. SpotLITE:’ın üçüncü etkinliği İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde The School of Life’ı kuran Elvan Omay’ın konuşmasına sahne olacak. 2014’te İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde The School of Life’ın İstanbul okulunu kuran Omay’ın en büyük tutkusu keyif, sosyal fayda ve öğrenmeyi buluşturan projeler, deneyimler, içerikler tasarlamak. 24 Ocak’ta ATÖLYE’de bize katılın.

24/01/2019

19:00

Event Place ATÖLYE

3D Printing in Action

3 boyutlu yazıcılar hayatımızın her alanına farklı şekillerde girmeye başladı. Peki, 3 boyutlu yazıcıların gündelik hayatımızı nasıl değiştirebileceğinin gerçekten farkında mıyız? Bu teknolojiyi gündelik hayatta karşılaştığımız problemleri çözmek için başkasından destek almadan nasıl kullanabiliriz? 3 boyutlu baskı teknolojisini hem teorik hem de pratik olarak ele aldığımız bu workshop’ta bu soruların peşinden gidiyoruz.

23/01/2019

17:30

Event Place ATÖLYE

ATÖLYE Paul Bennett’i Sunar

Çağımızın önde gelen uluslararası tasarım ve danışmanlık şirketi IDEO’nun Baş Kreatif Direktörü (Chief Creative Officer) Paul Bennett’i ağırlamaktan gurur duyuyoruz. IDEO’daki içeriklerin kalite kontrolünden sorumlu olan Paul, aynı zamanda insan odaklı tasarım ve tasarım odaklı inovasyon konusunda bir düşünce lideri.

15/01/2019

19:00

Event Place ATÖLYE

“Öğrenmeyi Öğrenmek”

Teknoloji ve girişimcilik yazarı Timur Sert ve Eğitim Reformu Girişimi’nde eğitim laboratuvarı koordinatörü olarak görev yapan Suat Kardaş 12 Ocak’ta santralistanbul’da, moderatörlüğünü BİLGİ Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Mehmet Ali Tuğtan’ın üstleneceği bir panelde öğrenmeyi öğrenmekten bahsedecek.

12/01/2019

11:45

Event Place santralistanbul, ÇSM 404

Hacking Everyday Objects

Masa lambamız arada söylediklerimizi anlasa ne güzel olurdu. Sarılarak yattığımız oyuncak ayı bizi sabahları dürterek kaldırsa. Dolapta çürümeye terk edilmiş patateslerle bir elektronik davul seti kursak? “Hacking Everyday Objects” workshop serisinde günlük hayatta kullandığımız nesneleri ‘’hack’’leyeceksiniz. Toplam 12 saat sürecek çalışmada önce üretim teknolojilerini, kod yazmayı ve temel elektronik devre oluşturmayı öğreneceksiniz.

08/01/2019

17:30

Event Place ATÖLYE

CreativeMornings: Cemre Narin

Gelenekler insanlar tarafından, insanlar için yapılır. Bu yüzden yeni amaçlar ve hayal gücü ile yeniden keşfedilebilir. Belki bir sonraki ulusal tatili siz başlatamayabilirsiniz ama cömertliğinizi, şefkatinizi, vizyonunuzu ve kalbinizi ortaya koyarak daha iyi bir gelecek yaratabilirsiniz. CreativeMornings’te Cemre Narin ile yemekler ve gelenekler üzerine bir sohbet sizi bekliyor. Toplumsal ve bireysel mutfak geleneklerinden geleneksel mutfakların özelliklerine, mutfakta yaratıcılık için gerekli olan şeylerden yenilikçi şeflerin gelenekleri nasıl yaşattıklarına ve son yıllarda gelişen mutfak akımlarına kadar birçok konuyla ilham dolu bir sabaha başlamak için bekleniyorsunuz!

28/12/2018

09:00

Event Place ATÖLYE

SpotLITE: Onur Yüce Gün

Tek bir konuşmacıyı odağını alan SpotLITE: etkinlik serisinin ikinci oturumunun konuğu mimar, hesaplamalı tasarımcı ve araştırmacı Onur Yüce Gün. Sadece hesaplamalı bir yaklaşımın anlamlı ve rafine sonuçlar doğurabileceğine inanan Gün’ün uzmanlık alanı hesaplamalı geometri (computational geometry), yani geometrik olarak ifade edilebilen algoritmaların çalışmasına adanan bilgisayar biliminin bir dalı. Gün’ün amacı bu alana eleştirel bir bakış açısı getirebilmek, tartışma ortamı yaratmak ve tartışmayı umulmadık alanlara çekip köklendirmek.

20/12/2018

19:00

Event Place ATOLYE

SpotLITE: Turgut Gürsoy

Yüksek lisans programının tanıtımı ve hedefleri ile başlayacak etkinliğin bu ayki konuğu Turgut Gürsoy. 2008 – 2012 yılları arasında TÜBİSAD Başkanı olarak görev yapmış ve hâlen yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Turgut Gürsoy, Lidya Ventures’ın başkanlığını yürütüyor.Gürsoy ile inovasyon ve girişimcilik ekseninde yöneticilik kavramını konuşacağız. Etkinlik kayıt formu için tıklayın.

26/11/2018

19:00

Event Place ATÖLYE

Product Camp – Workshop: Oyunlaştırma Tasarımı

Kullanıcıların iş hedefleri doğrultusunda motive edilmesi için oyunlardan tanıdığımız kurguların kullanılmasına oyunlaştırma denir. Oyunlaştırma, kullanıcı deneyimi tasarımı ile birlikte kurgulandığında en büyük faydayı sağlar. Bu workshop kullanıcı deneyimi tasarımı ve oyunlaştırma tasarımını bir araya getirerek “doğru oyunlaştırma”yı deneyimlemeyi sağlar.

10/11/2018

10:00

Event Place ATÖLYE

Digilogue Summit – Future Tellers’18

Future Tellers’18, “Açık Kaynak Haraketi”ni çalışmalarının odağına alarak; üreten, yaratan ve öğreten isimleri Zorlu PSM’de bir araya getiriyor. Bilginin, Yaratıcılığın, Algoritmaların ve Verinin, Açık ve Kapalı durumlarını araştırmayı amaçlıyor.Digilogue Summit kapsamında; 19 Ekim’de gerçekleşecek panel, sunum ve konuşmalar ile alanının öncü isimlerinin “Açık Kaynak Hareketi” eksenindeki çalışma ve değerlendirmeleri sunulurken, 20 Ekim’de ise zirve katılımcılarıyla düzenlenecek atölye ve performanslarla çalışmaların somut örneklemelerini deneyimleme fırsatı sunulacak.

19/10/2018

10:00

Event Place Zorlu PSM

1st Istanbul Privacy Symposium: Data Protection and Innovations

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü ile Global Network of Internet and Society Research Centers ortaklığında gerçekleştirilecek olan “1st Istanbul Privacy Symposium ile uluslararası ve interdisipliner bir platform oluşturulması hedeflenmektedir. Teması “Data Protection and Innovations” olan sempozyumda,  veri gizliliğine ilişkin dünyadaki son gelişmeler tartışılacak ve özellikle de etki alanı oldukça geniş olan Avrupa Genel Veri Koruma Regülasyonu (GDPR)’nun gelişen ve dönüşen teknolojiler üzerindeki uygulamaları incelenecektir.

11/10/2018

8:30

Event Place Grand Pera

4. İstanbul Tasarım Bienali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından VitrA sponsorluğunda düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienali, Okullar Okulu ana başlığıyla, Jan Boelen küratörlüğünde, 22 Eylül-4 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bienal, tasarımı bir öğrenme biçimi olarak farklı açılardan ele alacak.Ücretsiz olarak gezilebilecek 4. İstanbul Tasarım Bienali sergisi, Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X Istanbul’da yer alacak.

22/09/2018

Event Place Istanbul

Global Goals Jam

The Global Goals Jam, uzun vadeli etkilerle kısa vadeli müdahaleler oluşturarak Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri‘ne katkıda bulunmayı hedefleyen 2 günlük bir etkinlik. Bu sene Birleşmiş Milletler’in küresel hedeflerinden; Erişilebilir ve Temiz Enerji, Sağlıklı Bireyler, Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Yoksulluğa Son maddelerine odaklanacak. Katılımcılar, 2 gün boyunca seçilen hedefler doğrultusunda var olan sorunlara çözüm bulmaya çalışacak.

21/09/2018

18:00

Event Place ATÖLYE

Technology & Human Imagination

“Technology & Human Imagination” etkinliğinde teknolojiyi ve hayal gücünü bir araya getiren ve üretimlerinde bu iki başlığı odağına alan kişileri bir araya getiriyoruz. Konuklarımız; ATÖLYE komünitesine katılan, Birleşik Krallık temelli sanatçı ve yazar James Bridle, akademisyen ve küratör Ebru Yetişkin, sanatçı ve eğitmen Bager Akbay, Oddviz Kurucu Ortağı Serkan Yak. Teknoloji ve insan arasındaki ilişkiye farklı bir açıdan bakmak ve bunun hayal gücü ile olan ilişkisini konuşmak için bir araya geleceğimiz etkinlik ücretsiz ve İngilizce olarak gerçekleşecek.

18/09/2018

19:00

Event Place ATÖLYE

Expat Spotlight #14: Tasarım

Yabangee, ATÖLYE işbirliğinde İstanbul’un geniş yabancı komünitesinin, kentin kültür, spor, ve iş dünyasındaki yeni ve ilham verici katkılarını sergileyen aylık serisi Expat Spotlight’ı sunar. Kişisel hikayeleri paylaşma, deneyimler üzerine düşünme ve verimli bir diyaloga katılma fırsatı için, İstanbul’un yerli ve yabancı komünitesini ATÖLYE’ye bekliyoruz.İngilizce olarak gerçekleşecek ondördüncü Expat Spotlight, ”tasarım” konusunu ele alacak

17/09/2018

19:00

Event Place ATÖLYE

Techfestival.

Techfestival Kopenhag’da 16.000 kişinin  bir araya gelip teknolojinin hayatımız üzerindeki etkisi hakkınd konuştuğu bir konferans. Her ırktan, yaştan, meslekten bir araya gelen herkes teknoloji ve insan ilişkisi üzerine tartışacağı buluşmada 200’den fazla etkinlik Kopenhag’ın ikonik Meatpacking District’inde gerçekleşecek.

07/09/2018

09:00 AM

Event Place Kopenhag
Bio Close